واتراستاپ

واتراستاپ

واتراستاپ یا به اصطلاح دیگر آب بند جزء لوازمی است که برای جلوگیری از نفوذ آب و مایعات از درزها مورد استفاده قرار میگیرد.در هنگام تولید واتراستاپ ها از مواد و عناصر مختلف و متفاوتی استفاده میشود که باعث ایجاد تنوع های مختلف و متفاوتی در آن ها بوده و طبیعتا استفاده های متفاوتی در مکان های مختلف خواهند داشت. با توجه به نیازهای مختلفی که در هر سازه وجود دارد جنس این واتراستاپ ها نیز متفاوت خواهند بود.

چگونگی عملکرد واتراستاپ ها:

نحوه و چگونگی عملکرد واتراستاپ ها بدین گونه است که آن ها طول مسیرحرکت آب و مایعات را به گونه ای طولانی میکنند که آب و سایر مایعات نتوانند از درزها نفوذ پیدا کنند.

اکثر این لوازم دارای آج هستند که باعث چسبندگی شده و طول مسیر آب را از این طریق افزایش میدهند.هم چنین نوارهای آب بندی آن ها نیز دارای انعطاف پذیری بالایی هستند تا با ابعاد و حجم سازه های بتنی از لحاظ ضخامت، پهنا، نوع آج‌ها و تغییرات حفره و … متناسب با پیچیده شدن نوع مقاطع و شرایط اجرا ، تغییر شکل یافته و با اندازه و حجم سازه ها هماهنگی داشته باشند.

از طرف دیگر یکی از ویژگی های مهم واتراستاپ ها ازدیاد طول و مقاومت کششی بالای آن ها و سختی بالا بوده و متناسب با استاندارد ها میتوانند در شرایط اسیدی و قلیایی نیز مقاوت بالایی داشته باشند که این مورد بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه داشت.

زیرا که اگر اینگونه نباشد و به لحاظ استاندارد تولید نشود در محیط قلیایی بتن کیفیت خودش را سریعا از دست میدهد وتغییر حالت داده و باعث ایجاد نشت وسایر مشکلات کیفی مانند: ترک‌ خوردگی – نشست تکیه‌ گاهی سازه و … می‌گردد.

مفاصل و مکان ‌هایی که دو بتن مختلف در کنارهم قرار میگیرند،

بیش‌ترین ضعف و کاستی را در مقابل نفوذ آب و مایعات دیگر دارند از این رو برای مانع شدن از نفوذ آب و مایعات بین آن ها در تمامی این فواصل از واتراستاپ ها استفاده میشود.

به طور کلی میتوان گفت واتراستاپ ها تاثیر مهمی در ضد آب بودن سازه و بتن ایفا میکنند.هر زمان که در بین مهندسان و طراحان سازه حرف واتراستاپ به میان می آید معمولا در وهله ی اول آن ها پلاستیکی یا لاستیک در نظر میگیرند.

از اواسط دهه ۱۹۵۰ میلادی، پی ‌وی‌ سی PVC  پر استفاده‌ ترین واتر استاپ بوده است

از جمله دلایل استفاده از این واتر استاپ نیز شامل موارد زیر میشود:

 • مقاومت و انعطاف ‌پذیری بالا
 • نصب و جوشکاری راحت ‌تر
 • مقاومت در برابر آب
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی محلول در آب‌های زیرزمینی

در کنار پی وی سی از مواد دیگری نیز برای ساخت واتراستاپ ها استفاده میشود:

از مواد مختلف فلزی، پلاستیکی، آسفالتی و مواد هیدروفیلی و… برای ساخت بهترین آن ها نیز استفاده میشود.هر کدام از این ها ویژگی های مختلف و متفاوت خاص خود را دارند.

واتر استاپ یک کار را در بتن و بتن ریزی انجام می‌دهد آن هم جلوگیری از نفوذ آب به مفاصل و مکان های بین دو بتن می‌باشد. واتر استاپ‌ها به تنهایی نمی‌توانند جلوی نفوذ بخار آب و رطوبت آن را که از طریق ترک خوردگی‌های بتن وارد آن می‌شوند را بگیرند. مگر آن که به طور جداگانه برای ترک‌های بتن نیز واتر استاپ نصب گردد.

به طور کلی واتر استاپ ها را به انواع زیر دسته بندی میکنند:

 1. واتر استاپ های PVC
 2. هیدروفیل
 3. بنتونیتی

شرح واتر استاپ های هیدروفیلی : 

واتر استاپ های هیدروفیلی به منظور برطرف کردن نشت های درزهای اجرایی و هم چنین مقاطع قطع بتن ریزی مورد استفاده قرار میگیرند. که این واتر استاپ های هیدروفیلی با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و پلیمرهایی با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده اند

شرح واتراستاپ های بنتونیتی :

نوار آب بند بنتونیتی یا واتراستاپ های بنتونیتی ، بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر ساخته شده است که این امرخاصیت ارتجاعی بسیار بالایی را با افزایش حجم به این نوع واتر استاپ بخشیده است.

نکات مهم در ساخت واتر استاپ ها :

واتر استاپ ها باید با مواد خام بی عیب و نقص ساخته شوند در غیر این صورت عملکرد یا کارایی خود را از دست میدهند یا از کیفیت آن کاهش پیدا میکند.این مواد انواع مختلفی دارند که با توجه با انواع واتر استاپ ها با هم ترکیب شده و متناسب با کاربرد و نیازبه هر یک از واتر استاپ ها ، واتر استاپ های مربوطه ساخته میشوند.

به طور کلی مفاصل و درزهای بتن به دو بخش عمده تقسیم میشوند:

 1. درزهای ثابت
 2. درزهای حرکتی

از طرف دیگر درزهای ثابت نیز خود بر دو نوع دیگر تقسیم میشوند که عبارتند از:

 1. درزهای ایجاد شده بر اثر عوامل اجرایی.
 2. درزهای ایجاد شده بر اثر ترک خوردگی.

درزهایی که بر اثر عوامل اجرایی به وجود می آیند میتوانند در اثر :

قطع بتن ‌ریزی و عدم پیوستگی به دلایل گوناگون به وجود آیند.

 درزهای حرکتی نیز خود به سه دسته ی عمده ی زیر تقسیم میشوند:

 1. درزهای انبساط حرارتی
 2. درزهای انقباضی
 3. درزهای ترکیبی

معرفی قالب بتن صباغی

قالب بتن صباغی به مدیریت یونس صباغی با چندین دهه قدمت افتخار دارد بعنوان یکی از بزرگترین،مطرح ترین و پرسابقه ترین مجموعه های فعال درعرصه تولید قالب های سازه بتنی در جهت عمران آبا دانی کشور گامهای موثری بردارد و همواره سعی برآن دارد که با توکل به قوه الهی و همیاری شما متخصصین در امر ساخت و ساز بتواند تکنولوژی برتر را به ارمغان بیاورد و با هزینه های بهینه و با کمترین زمان ممکن بیشترین بهره برداری را داشته باشد. سرعت و سهولت قالب بندی ،یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه های بتن مسلح به شمار می‌رود .

قالب بتن صباغی با خدمات تولید و فروش قالب بتن،بالابر، ستون ریز ، ویبراتور ، یونولیت،لوله داربستی، تخته قالب بندی انواع تخته روسی و ایرانی ، بولت ،انواع جک و خاموت زن، پاکت بتن ریزی تاور و … نو و کارکرده در خدمت کلیه عزیزان در عرصه ساخت و ساز می باشد.

بیشتر در مورد قالب بتن صباغی بخوانید