ضد یخ بتن صباغی

ضد-یخ-برای-بتن

مهندسان عمران و کارفرمایان ساختمانی در فصول سرد سال با دردسری جدید همراه می شوند که می خواهیم درباره راه حل این دردسر صحبت کنیم. با ورود به فصل سرما، مهندسان برای ساخت بتن کمی با مشکل مواجه می شوند، به طوری که سرمای هوا باعث می شود تا دمای بتن به شدت کم شده و در نتیجه واکنش آن با آب بسیار کاهش یابد. برای حل  این مشکل می توان از ضد یخ بتن استفاده کرد.

در صورت عدم استفاده از ضد یخ بتن در فصول سرد سال، با کاهش دمای بتن، گیرایی بتن نیز کاهش می یابد و بتن استحکام خود را در سازه از دست داده، ترک خورده و از بین می رود. به همین دلیل است که ضد یخ بتن یکی از مهم ترین محصولات در عرصه ساختمان سازی و معماری به شمار می رود.

نکاتی درباره این ضدیخ

البته غیر از اضافه کردن ضدیخ در فصول سرد، عملیات دیگری مانند گرم نگه داشتن آب و همچنین افزودن روان کننده زودگیر به بتن انجام می شود، البته با توجه به پر دردسر بودن این روش های قدیمی، دوباره همه معماران و دست اندر کاران سازه های ساختمانی، به اضافه کردن ضد یخ بتن روی آورده اند.

استفاده از ضدیخ بتن در ساخت بتن، مزایای بسیاری دارد که یکی از آن ها سرعت بخشید به ساخت بتن در سرماست.

طریقه عملکرده ضدیخ به این صورت است که هنگامی که ضدیخ بتن را اضافه می کنیم، یک واکنش هیدراتاسیون با سیمان اتفاق می افتد که این واکنش بصورت گرما زاست، و گرمای حاصل از این واکنش شیمیایی، باعث سرعت گیری روند ساخت بتن می شود. اینکه با اضافه کردن ضد یخ بتن، بدون تغییر وضعیت عادی محصول بتوان در فرآیند ساخت بتن سرعت حاصل کرد، یکی از مزایای بزرگ ضد یخ می باشد.

ضد یخ مایع

دیگر ضدیخ موجود در بازار، ضدیخ بتنی می باشد که به صورت مایع مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از ضدیخ ها با افزایش حرارت بتن، گیرایی آن را بسیار بالا می برند و باعث سرعت گیری هرچه بیش تر کار ها در سازه می شوند. تفاوتی که این ضد یخ با ضد یخ پودری دارد در این است که از ضد یخ مایع در بتن های مسلح نیز استفاده می شود.

اما اگر بخواهیم از معایب ضد یخ بتن نیز صحبت کنیم، در ابتدا باید درباره حباب های تشکیل شده در بتن توسط این ضدیخ ها بحث کنیم. همان طور که گفته شد، پس از گرفتن بتن در سازه ها، اگر از ضد یخ استفاده شده باشد ممکن است حباب هایی در داخل بتن شکل گرفته باشد که همین حباب ها باعث کاهش مقاومت بتن می شود.

اما جدای از معایب اندک استفاده از ضد یخ، مزایای بسیاری نیز دارد. از جمله این مزایا عبارت اند از:

  • جلوگیری از احتمال یخ زدگی محصول
  • جلوگیری از ترک خوردگی محصول
  • جلوگیری از تغییر دمای سریع در داخل محصول
  • جلوگیری از آسیب رسیدن به بتن در هنگام بتن ریزی در فصول سرد
  • ترخیص ایمن و سریع محصول
  • عدم کاهش مقاومت بتن در فصول سرد سال

در خصوص استفاده از ضدیخ بتن نیز باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید که در ادامه با این نکات آشنا خواهیم شد.

  1. قبل از دست بکار شدن حتما با یک متخصص مشورت کرده و سپس از ضد یخ استفاده کنید
  2. در صورت مشاهده هر آسیبی بر روی بسته بندی به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید
  3. هیچوقت ضد یخ بتن را به ترکیب آبی نیافزایید
  4. به نوشته های روی بسته بندی حتما توجه کنید و بیش از مقدار نوشته شده از ضد یخ بتن استفاده نکنید زیرا می تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشد.

البته ما می توانیم در کنار استفاده از ضد یخ، از محصولات دیگری مانند روان کننده زودگیر و همچنین گرم نگه داشتن مصالح و آب از یخ زدگی بتن جلوگیری کنیم. در مجموع ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با محصولی بسیار کاربردی و مهم به نام ضد یخ بتن آَشنا کنیم. امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

معرفی قالب بتن صباغی

قالب بتن صباغی به مدیریت یونس صباغی با چندین دهه قدمت افتخار دارد بعنوان یکی از بزرگترین،مطرح ترین و پرسابقه ترین مجموعه های فعال درعرصه تولید قالب های سازه بتنی در جهت عمران آبا دانی کشور گامهای موثری بردارد و همواره سعی برآن دارد که با توکل به قوه الهی و همیاری شما متخصصین در امر ساخت و ساز بتواند تکنولوژی برتر را به ارمغان بیاورد و با هزینه های بهینه و با کمترین زمان ممکن بیشترین بهره برداری را داشته باشد. سرعت و سهولت قالب بندی ،یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه های بتن مسلح به شمار می‌رود .

قالب بتن صباغی با خدمات تولید و فروش قالب بتن،بالابر، ستون ریز ، ویبراتور ، یونولیت،لوله داربستی، تخته قالب بندی انواع تخته روسی و ایرانی ، بولت ،انواع جک و خاموت زن، پاکت بتن ریزی تاور و … نو و کارکرده در خدمت کلیه عزیزان در عرصه ساخت و ساز می باشد.

بیشتر در مورد قالب بتن صباغی بخوانید