همه چیز درباره جک سقفی

این وسیله به دو صورت جک‌های سقفی یودار و جک عراقی است، اما قبل از هر چیزی باید بدانیم که جک سقفی چیست و کاربرد آن در ساختمان‌سازی چگونه است. در قدم اول بهتر است بدانیم که در  صنعت ساخت و ساز مهندسان معمار سقف‌های گوناگونی مثل سقف طاق ضربی، سقف کامپوزیت، سقف دال بتنی، سقف تیرودال، سقف تیرچه کرمیت، سقف یوبوت، سقف‌های تیرچه بلوک، سقف وافل را طراحی می‌کنند و به مرحله اجرا می‌رسانند. در هر ساختمان نسبت به طراحی سازه، ارتفاع و وزن سازه، هزینه مورد تقبل، مواد قابل استفاده در سخت و شرایط آب و هوایی ارتباط مستقیم با سقف مورد استفاده دارد.

دستگاه مورد نظر برای همه سقف‌های ساختمان مانند طاق ضربی، تیرچه بلوک، یونولیت، وافل به کار برده می‌شود تمام سقف‌هایی که در هنگام ساخت آماده می‌شوند باید تکیه‌گاه داشته باشد مخصوصاً وقتی قالب‌های بتنی استفاده می‌شود تا فرو نریزد. بهترین روش برای این تکیه‌گاه جک سقفی است که دارای مدل‌ها و انواع مختلفی می‌باشد و با توجه به ساختمان و مهندس سازه با دقت و آگاهی کامل انتخاب می‌شود. جک‌های سقفی فلزی، شمعی و تلسکوپی و شمع فلزی بتنی نیز نوع دیگری از این ابزار است که دارای مدل‌های کاربردی زیادی است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • با صلیب ثابت
 • یودار
 • جک عراقی
 • جک سقفی بدون صلیب و سرجک تی
 • جک تلسکوپی
 • جک شمعی

دارای سه قسمت رزوه، مادگی و نری است. نری این سازه‌ها به دو صورت ثابت و متحرک است. شایان ذکر است در جک‌های سقفی که به روش شاقول ساخته می‌شوند شمع‌های تعبیه می‌شود که ضریب اطمینان بالای سازه و فشارهای جانبی را تحمل می‌کند و یک ویژگی که آن را متمایز می‌نماید تراز بودن آنها است که برای تراز کف نیز استفاده می‌شود.

در جک سقفی فلزی مهمترین مسأله این است که سر جک پیچ روی ورقه که به صورت یو است، عمود می‌باشد و وجود این زاویه باعث می‌شود که کار کردن با آن راحت‌تر انجام شود.

در هنگام خرید یا اجاره جک سقفی فلزی باید به پیچ آن خیلی اهمیت دهید که سالم باشد و ساییدگی نداشته باشد.

هیچ فرقی نمی‌کند که شما یک خانه کوچک یا یک برج می‌خواهید بسازید این دستگاه نیاز مبرم یک ساخت و ساز است و ایمنی را کامل می‌کند و کیفیت برای این محصول یکی از نکات ضروری است و در زمین‌های شکننده و سست و ناهموار باید به خوبی فرو برود وگرنه مشکلاتی را در پیش دارد.

تحمل بار جک سقفی به چه معنا است؟

جک‌های سقفی دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی است که برای تنظیم ارتفاع جک حداقل ارتفاع و حداکثر ارتفاع توسط مهره‌ها یا پین‌های فلزی که در وسط جک است، در نظر گرفته می‌شود.  تعدادی سوراخ در جک‌ها تعبیه شده است که میزان ارتفاع جک را تنظیم می‌کند.

وزن ابزار فوق در رنج های مختلفی است. جک‌های سقفی که در کارخانه‌ها تولید می‌شود مدل‌های مختلفی مانند جک سقفی وزن سبک (با تحمل قدرت و میزان بار کمتر) و سنگین (با میزان قدرت تحمل بار سنگین و بیشتر) است که هر یک ضخامت و ابعاد مختلفی دارد و متناسب با پروژه یا میزان وزن باری که باید تحمل کند، استفاده می‌شود. این امکان وجود دارد که مصرف‌کننده‌ها در ابعاد و ضخامت مورد نظر خود  ابزار مورد نظر را سفارش دهند و حتی میزان رنج وزن وسیله مورد نظر را نیز می‌توانند تعیین نمایند.

جک سقفی چه کاربردی دارد؟

این نوع جک‌های سقفی کاربرد زیادی دارند و همان طور که گفته شد برای کفراژبندی سقف‌ها در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بازار  وجود دارد که قیمت‌های متفاوتی براساس کیفیت مواد اولیه، جنس‌، ضخامت، دست دوم ( کارکرده) و یا نو بودن (استفاده نشده) دارد که دارای نوسانات قیمتی زیادی در بازار ساخت و ساز و مصالح ساختمانی وجود دارد.

حتی اگر مدت زمان کمی از آن استفاده می‌شود می‌توان آن را به صورت اجاره تهیه کرد.

شمع فلزی بتنی نیز یک نوع جک است که بیشتر وزن یک ساختمان را به خاک‌های زیر منتقل می‌نماید که سه نوع بتنی، فلزی، چوبی و بتن مسلح است که اگر سطح زمین مقاومت لازم را نداشته باشد برای شالوده‌های عمیق استفاده می‌شود.

اگر به دنبال این هستید که از جک‌های دست دوم استفاده نمایید و پروژه شما دارای وزن بالایی باشد بهتر است که به صورت نو استفاده شود تا آسیب‌دیدگی آن کمتر شود.

لیست قیمت جک سقفی چیست؟

بیشتر شرکت‌ها که در رابطه با جک‌های سقفی و مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند لیست قیمت این ابزار و اطلاعات لازم از این محصول را برای دسترسی بهتر و انتخاب راحت‌تر در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

این لیست قیمت وسیله مورد نظر منتشر شده که یک شرکت ارائه می‌دهد را به راحتی با لیست‌های دیگر می‌توان مقایسه کرد و بهترین و مناسب‌ترین نوع را که در رابطه با کار شما مورد نیاز است، می‌توانید انتخاب نمایید.

امروزه با توجه به گسترش ساخت و سازها در شهرهای بزرگ استفاده از لوازم ساختمانی با کیفیت بسیار مورد توجه است و در این میان شرکت‌های تولید کننده درصد هستند که بهترین لوازم را با مشتریان خود عرضه نمایند. با خرید محصولات از یک شرکت معتبر با ارائه محصولات با کیفیت مانند داربست‌های مثلثی‌، قالب‌های فلزی و جک سقفی و سال‌ها تجربه و با علم روز دنیا مورد رضایت مشتریان عزیز است و با نازلترین قیمت‌ها تمام لوازم ساختمانی را اعم از نو و دست دوم در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

نکات ایمنی در جک سقفی

یکی از اساسی‌ترین مواردی که قبل از استفاده از هر وسیله‌ای باید در نظر گرفته شده نکات ایمنی آن است که در زیر به چند نکته از آن اشاره می‌نماییم:

 • قبل از انجام کار از سالم بودن کلید قطع‌کننده و ترمزها و نشتی روغن و سیم‌بوکسل‌ها اطمینان حاصل نمایید.
 • شبکه برق در بالای سر دستگاه و شما نباشد.
 • قبل از اینکه بار را بلند نمایید دیگران را آگاه نمایید.
 • کسی که به عنوان راننده است باید طرز استفاده از Load chart را بداند.
 • تمام دستگاه‌ها مشخصاتش روی بنده آن نوشته شده و میزان تحمل بار نیز بر روی آن است.
 • با جریان باید حداقل 6 متر فاصله باشد.
 • قبل از استفاده از جک محیط را بررسی نمایید و برای زیر جک‌ها از الوار استفاده نمایید و اهرم‌ها و هوک را بررسی کنید.
 • راننده هنگامی که می‌خواهد بارگیری و یا تخلیه را انجام دهد باید در کابینش باشد و تمام حواسش به کارش باشد.
 • بار نباید برای مدت زیادی در هوا معلق بماند.

معرفی قالب بتن صباغی

قالب بتن صباغی به مدیریت یونس صباغی با چندین دهه قدمت افتخار دارد بعنوان یکی از بزرگترین،مطرح ترین و پرسابقه ترین مجموعه های فعال درعرصه تولید قالب های سازه بتنی در جهت عمران آبا دانی کشور گامهای موثری بردارد و همواره سعی برآن دارد که با توکل به قوه الهی و همیاری شما متخصصین در امر ساخت و ساز بتواند تکنولوژی برتر را به ارمغان بیاورد و با هزینه های بهینه و با کمترین زمان ممکن بیشترین بهره برداری را داشته باشد. سرعت و سهولت قالب بندی ،یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه های بتن مسلح به شمار می‌رود .

قالب بتن صباغی با خدمات تولید و فروش قالب بتن،بالابر، ستون ریز ، ویبراتور ، یونولیت،لوله داربستی، تخته قالب بندی انواع تخته روسی و ایرانی ، بولت ،انواع جک و خاموت زن، پاکت بتن ریزی تاور و … نو و کارکرده در خدمت کلیه عزیزان در عرصه ساخت و ساز می باشد.

بیشتر در مورد قالب بتن صباغی بخوانید