مواد افزودنی بتن چیست و چرا باید در بتن از آن استفاده شود؟

مواد افزودنی بتن هم در حالت سخت شده و هم تازه به بتن اضافه میشوند. این افزودنی ها موجب اصلاح خواص بتن میشوند. این موضوع تاثیر قابل توجهی بر رشد صنعتِ افزودنی بتن در 40 سال گذشته داشته است. امروزه در سراسر دنیا افزودنی های مختلفی به بتن اضافه میکنند که هرکدام خواصی برای بتن به همراه دارد. در بعضی کشور ها 70 الی 80 درصد بتن تولید شده دارای یک یا چند ماده ی افزودنی است و این عادی به نظر میرسد. در نتیجه آشنایی با مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها برای مهندسان عمران امری ضروری است.

ترکیب افزودنی های بتن بسیار متنوع است. از ترساز ها، نمک ها و پلیمر های قابل حل گرفته، تا کانی های غیر قابل حل به اصلاح خواص بتن کمک میکنند.

این موادِ شیمیایی در حین جریان مخلوط شدن بتن در مقادیر کم به حداکثر 5 درصد وزنِ سیمان موجود در بتن اضافه میشوند، در نتیجه خواص آن به شکلِ مفیدی تغییر میکند. این مواد متنوع هستند و تقسیم بندی آنها  محدوده ی بسیار وسیعی دارد.

اهداف استفاده از این مواد افزودنی بتن شامل پنج مورد میباشند؛

 • بهبود عملکرد بتن
 • کنترل زمان گیرش بتن
 • کنترل افزایش مقاومت
 • استقامت بیشتر در برابرِ سرما و عمل یخ زدگی
 • جلوگیری از ترک خوردگیِ حرارتی دفع گرما
 • افزایش پایداری در مقابل انبساط قلیایی سنگدانه و محلول های اسیدی و سولفاتی

کاهش مصرف اب با فوق روان کننده های بتن

برخی از مواد افزودنی با هدف کاهش آب بتن به مخلوط بتنی اضافه میشوند، به این مواد کاهنده های آب میگویند. حال، فوق روان کننده ها همان کاهنده های قویِ آب هستند؛ نوعی دیگر از افزودنی های بتنی که سه تا چهار برابر بیشتر موجب کاهش آب  بتن میشوند. گسترش فوق روان کننده ها در دهه ی 1970 میلادی شکل گرفت و از آن موقع در صنعت ساختمان سازی کاملا شناخته شده است.

روان کننده ها در افزاینده های بتن و طرز کار انها

اولین افزودنی فوق روان کننده ها هستند. انها از ترساز های آنیونیِ زنجیر بلند تشکیل شده اند، در زنجیر هیدروکربنی دارای تعداد زیادی گروه های قطبی هستند، وزن مولکولی آنها زیاد بوده و غالبا از 20000 تا 30000 است. سطحِ ذرات سیمان آنها را جذب میکند، سپس ترساز یک بارِ منفی قوی تولید میکند و در نتیجه این بار منفی به کاهشِ کشش سطحیِ آب اطراف، کمک زیادی میکند و موجب روان سازی بیشتر سیستم با استفاده از مواد افزودنی بتن میشود.

فوق روان کننده ها عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده اند؛ این مواد بر خلاف کاهنده های آب معمولی، از آب انداختگی جلوگیری میکنند و سرعت فرآیند گیرش بتن را افزایش  میدهند، آنها همچنین 200 الی 250 میلیمتر اسلامپ به مخلوط بتنی اضافه میکنند.

به نظر میرسد در فوق روان کننده ها ذرات زنجیر بلند به دلیل اندازه ی کلوییدی بالای خود کانال های جریان آب را در حالت آب انداختگی کاملا مسدود میکنند. بنابراین مواد افزودنی از جداشدگی در بتن جلوگیری میشود.

اولین نسل از فوق روان کننده ها به سرعت خاصیتِ اسلامپ یا روان بودن را از دست میدادند و شهرت بدی هم به همین خاطر پیدا کردند. اما امروزه این مواد با پراکندگیِ عالی ذرات سیمان در آب به هیدراتاسیون سرعت میبخشند. در نتیجه فوق روان کننده ها با افزوده شدن به مخلوطِ بتنی ، سرعت گیرش و سختی بتن را افزایش میدهند.

از دست رفتن اسلامپ یا روان بودن مخلوط فورا بعد از اضافه کردن موادهایی به مخلوط بتنی اتفاق می افتد.                                                                                                                                                                                                                                                     اما امروزه فوق روان کننده های در دسترس، از دست رفتن سریع اسلامپ را به خوبی خنثی میکنند، آنها غالبا دارای لیگنو سولفونات یا دیگر مواد کند کننده هستند.

نتایج استفاده از فوق روان کننده ها (افزودنی بتن)

استفاده از روان کننده های آب معمولی 5 الی 10 درصد کاهش آب را ممکن میسازد، همین موضوع با استفاده فوق روان کننده ها به 10 الی 25 درصد افزایش می یابد. همچنین در بتن های حاوی فوق روان کننده کاهش روانی مشاهده نمیشود.

بهبود خواص مکانیکی ( افزایش مقاومت های فشاری و خمشی ) وابسته به کاهش نسبت آب به سیمان است. برای به دست آوردن میزان افزایش استقامت سریع تر باید از مقادیر سیمان بیشتر و نسبتِ آب به سیمان ِ کمتر از 45/0 استفاده نمود.

شتاب دهنده ها در مواد افزودنی بتن و مزایا آن

استفاده از شتاب دهنده ها در مخلوط بتن به ویژه در آب و هوای سرد مزایای زیر به دنبال دارد؛

 1.  افزایش سرعت انجام عملیات پرداخت و زمانی که برای محافظت به کاربرد عایق نیاز است.
 2. کاهش زمان لازم برای مرحله ی عمل آوردن و محافظت
 3. تسریع کسب مقاومت اولیه و امکان جدا کردن قالب ها و استفاده ی زودتر از ساختمان
 4. جلوگیری موثر از نشتی جهت مقابله با فشار های هیدرولیکی

تاثیر کند کندگیر کننده ها در بتن

کمیته ی  ACI 212  اظهار میکند در صنعت ساختمان سازی باید از کندگیر کننده ها یا همان مواد افزودنی بتن استفاده شود. این کمیته اظهار خود را با دلایل زیر توصیف میکند؛

 • جهت جبران شرایط بدِ دمای محیط به ویژه در در آب و هوای گرم
 • برای تصحیح امکان ریختن و پرداخت
 • برای جلوگیری از تاثیرات زیان آور و افزایش سرعت گیرش در دماهای بالا
 • برای کنترل گیرش در واحد های سازه ای بزرگ جهت حفظ کارایی بتن در کل مدت زمان جا دادن بتن. این امر خصوصا برای حذف اتصالات سرد و ناپیوستگی های اینگونه واحد ها مهم می باشد. همچنین، کنترل گیرش میتواند از ترک خوردگی تیر ها، عرشه پلهای بتنی و ساختمان های مرکب بتنی بر اثر تغییر شکل قالب در هنگام بتن ریزی واحد های مجاور جلوگیری کند. متناسب کردن مصرف مواد در هنگام جا دادن بتن می تواند به یک سطح مقاومت اولیه خواسته شده تقریبا به طور هم زمان برسد.

کاهش مصرف اب با کاهنده های آب

به گفته ی استاندارد ملی ایران 2930 کاهنده های آب نوعی افزودنی بتن هستند که بدون تغییر میزان روان بودن، مقدار آب درون مخلوط بتن را کاهش میدهند، یا بدون تغییر مقدار آب، اسلامپ یا روان بودن مخلوط را افزایش میدهند، و یا هردو تاثیر را همزمان با یکدیگر میگذارند.

کاهنده های آب با 3 هدف در بتن استفاده میشوند؛

 • ایجاد استقامت بیشتر با کاهش نسبت آب به سیمان با کارایی ثابت
 • کسب کارایی ثابت با افزایش میزان سیمان به جها دمای هیدراتاسیون سیمان در بتن های حجیم
 • افزایش کاربرد جهت آسوده نمودن پر کردن مقاطع غیر قابل دسترس

معرفی قالب بتن صباغی

قالب بتن صباغی به مدیریت یونس صباغی با چندین دهه قدمت افتخار دارد بعنوان یکی از بزرگترین،مطرح ترین و پرسابقه ترین مجموعه های فعال درعرصه تولید قالب های سازه بتنی در جهت عمران آبا دانی کشور گامهای موثری بردارد و همواره سعی برآن دارد که با توکل به قوه الهی و همیاری شما متخصصین در امر ساخت و ساز بتواند تکنولوژی برتر را به ارمغان بیاورد و با هزینه های بهینه و با کمترین زمان ممکن بیشترین بهره برداری را داشته باشد. سرعت و سهولت قالب بندی ،یکی از عوامل مهم در بهبود سرعت اجرای سازه های بتن مسلح به شمار می‌رود .

قالب بتن صباغی با خدمات تولید و فروش قالب بتن،بالابر، ستون ریز ، ویبراتور ، یونولیت،لوله داربستی، تخته قالب بندی انواع تخته روسی و ایرانی ، بولت ،انواع جک و خاموت زن، پاکت بتن ریزی تاور و … نو و کارکرده در خدمت کلیه عزیزان در عرصه ساخت و ساز می باشد.

بیشتر در مورد قالب بتن صباغی بخوانید